Jak může vaše obec využít místní zdroje k dosažení energetické soběstačnosti, snížení nákladů na energie a zvýšení odolnosti vůči cenovým výkyvům? Kurz vám poskytne klíčové znalosti o moderních technologiích, zapojení občanů a efektivním řízení obecní energetiky. Tyto kroky vaší obci přinesou nejen ekonomické, ale i environmentální výhody.
Zvláštní pozornost je věnována stavebnímu zákonu a legislativní podpoře obnovitelných zdrojů energie (OZE), což je zásadní pro dekarbonizaci a zvýšení energetické bezpečnosti. Dozvíte se, jak právní rámec ovlivňuje realizaci projektů OZE a jak se připravit na urychlovací procesy i ochranu zemědělského půdního fondu. Pečlivá příprava území obce a strategické zvažování v této oblasti je více než žádoucí a vše by mělo vycházet ze znalosti samotného území, ale také z komplexního chápání relevantní právní úpravy.
V kurzu je věnována také část finančním zdrojům, které je možné v rámci projektů OZE čerpat.
Kurz se soustřeďuje na šetrné hospodaření s vodou, jakožto základní složkou životního prostředí, přírodním zdrojem a strategickou surovinou, v krajně i v obci. Probírána jsou témata týkající se pitné i odpadních vod, zemědělského půdního fondu, pozemkových úprav, meliorací atd. Opomenuta nebude ani problematika povodní, protipovodňové ochrany nebo dotačních příležitostí atd. |
Státní pozemkový úřad se prostřednictvím pozemkových úprav a jejich realizací viditelně podílí na tvorbě a ochraně naší krajiny. Pojďme spolu na virtuální exkurzi po realizacích tzv. společných zařízení.
Vybrali jsme pro Vás 7 lokalit, do kterých se vydali účastníci stáží Pozemkové úpravy prakticky v rámci projektu Podpora resilience obcí vůči klimatickým změnám. S ohledem na požadovaný rozsah tohoto materiálu přinášíme ukázky pouze některých z nich.
Tento text navazuje na učební materiál zpracovaný v rámci výše uvedeného projektu.